Dnia 23 lutego 2020 roku na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego
w Jakubowie rozegrano „IV Turniej Sołtysów Gmin: Jakubów, Dobre, Stanisławów”. Zgłoszone drużyny Sołtysów walczyły o puchar i nagrody pieniężne. Celem imprezy była integracja
i aktywizacja mieszkańców sąsiadujących gmin, poprzez wspólną zabawę i aktywnie spędzony czas. Turniej Sołtysów jest drugą, po Międzygminnym Rajdzie Rowerowym, okazją do wspólnych spotkań włodarzy i mieszkańców sąsiadujących gmin. Tym razem gospodarzem wydarzenia była Pani Hanna Wocial – Wójt Gminy Jakubów, która przywitała wszystkich zebranych,
a w szczególności gorąco powitała Panią Senator Marię Koc oraz Panią Marszałek Janinę Orzełowską, które swym przybyciem uświetniły naszą imprezę. Pani Wójt zachęciła wszystkich do głośnego dopingu dla swoich drużyn i życzyła miłej zabawy. Następnie przekazała głos swojemu zastępcy Panu Bogusławowi Dziedzicowi, który omówił zasady poszczególnych konkurencji i oficjalnie otworzył „IV Turniej Sołtysów Gmin: Jakubów, Dobre Stanisławów”. Tak rozpoczęła się rywalizacja połączona ze wspólną zabawą i integracją.
Każdą z gmin reprezentowały pięcioosobowe grupy sołtysów z dwiema osobami rezerwowymi. Drużynę Gminy Jakubów tworzyli: Pani Marta Krusiewicz – sołtys wsi Ludwinów i jednocześnie kapitan drużyny, Pan Kamil Ankersztain – sołtys wsi Leontyna, Pan Emil Adamkiewicz – sołtys wsi Kamionka, Pan Remigiusz Suchenek – sołtys wsi Antonina, Pan Michał Sap – sołtys wsi Aleksandrów, oraz osoby rezerwowe: Pani Marzena Kosieradzka – sołtys wsi Nart i Pan Leszek Miąsek sołtys wsi Izabelin.
Drużyny rozpoczęły zmagania od konkurencji pn. ”karuzela” – była to konkurencja na czas, dla wszystkich członków drużyny, polegająca na przekładaniu hula hop po całym kole, od jednej osoby do drugiej. Dużo emocji i atrakcji wszystkim zebranym dostarczyły zmagania sprawnościowo-zręcznościowe: rzut jabłkami do fartuszka, zwijanie węża – konkurencja polegająca na jak najszybszym zwijaniu papieru toaletowego, tarcie ziemniaków na czas, czy też przewiezienie sołtysa na taczce z wcześniej napisanym przez niego ogłoszeniem. Nie zabrakło również konkurencji kulinarnej, czyli jedzenie pączków na czas, w której brało udział po trzech uczestników z każdej drużyny. Mnóstwo uśmiechów dostarczyła ostatnia konkurencja – „mistrz krawiecki”, w której zawodnicy musieli precyzyjne zszyć 2 kawałki materiału fastrygą. Walka do ostatniej konkurencji była bardzo zacięta, a doping kibiców, którzy licznie przybyli na imprezę, ogromny.

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji, ostatecznie:
– I miejsce zajęła drużyna Sołtysów Gminy Stanisławów, za które otrzymała puchar,
dyplom oraz talon w kwocie 1 000 zł,
– II miejsce zajęła drużyna Sołtysów Gminy Dobre, za które otrzymała puchar, dyplom
oraz talon w kwocie 750 zł,
– III miejsce zajęła drużyna Sołtysów Gminy Jakubów, za które otrzymała puchar, dyplom
oraz talon w kocie 500 zł.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania, wręczane przez Włodarzy Gmin oraz uścisk dłoni Zacnych Gości – Pani Senator i Pani Marszałek.
Wspólną zabawę od samego początku umilały występy Mażoretek pod kierunkiem
Pani Honoraty Grudzień, Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej w Mistowie pod przewodnictwem Pani Wiktorii Patoka oraz występy młodych solistek ze szkół: Jakubów, Wiśniew, Mistów i Jędrzejów Nowy. Wszyscy byli zachwyceni występami młodych artystów, brawom nie było końca.
Dziękujemy naszej drużynie Sołtysów za reprezentowanie Gminy Jakubów podczas
„IV Turnieju Sołtysów Gmin: Jakubów, Dobre, Stanisławów”. Wspaniała zabawa, wspólnie spędzony czas, doping i emocje sprawiły, że niedziela na długo zostanie w naszej pamięci. Natomiast lekki niedosyt wśród naszych sołtysów za zajęcie III miejsca, jest zapowiedzią chęci rewanżu, a będzie to możliwe już za rok. Wtedy gospodarzem i głównym organizatorem Turnieju będzie Gmina Dobre.
Na zakończenie organizatorzy Turnieju zapewnili poczęstunek wszystkim zebranym. To był bardzo miło spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

Opracowała :
Elżbieta Kruk

 

Accessibility