„Cóż tam, panie, w polityce?” – pytał Czepiec Dziennikarza podczas głośnego czytania „Wesela” w Jakubowie w ramach akcji „Narodowe Czytanie” objętej patronatem pary prezydenckiej. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Jak mówił prezydent, ogłaszając lekturę na tegoroczne „Narodowe Czytanie”, odbędzie się ono w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem dramat Wyspiańskiego, to portret Polaków „przełomu XIX i XX wieku, (…) w przededniu odzyskania niepodległości”.
2 września „Wesele” można było usłyszeć w całym kraju – na ulicach, w parkach, w bibliotekach, w szkołach. W naszej gminie – w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Jakubowie. Gośćmi specjalnymi były wójt Hanna Wocial oraz Jolanta Kowalczyk – opiekunka chóru gminnego. W postaci dramatu wspaniale wcielili się członkowie chóru Serenada oraz bibliotekarki z biblioteki gminnej. Była to niezwykła okazja, aby przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język.

Accessibility