Tradycją jest, że ostatnia niedziela sierpnia dla Gminy Jakubów to dzień wyjątkowy i tak było w tym roku. 25 sierpnia 2019 r. w Aleksandrowie odbyły się Dożynki Gminne oraz Mazowiecki Piknik Rodzinny „Pożegnanie lata 2019”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Św. Anny w Jakubowie. Następnie
po uroczystej mszy, korowód dożynkowy przemieścił się na plac w Aleksandrowie. Wszystkich zebranych gości powitała orkiestra dęta z Jakubowa oraz występ jakubowskich mażoretek z opiekunką Honoratą Grudzień. Starostami dożynek w tym roku byli: Sylwia Kuśmierczyk oraz Wiesław Kuberski z Aleksandrowa. Po uroczystym przekazaniu chleba wójtowi gminy Jakubów Hannie Wocial, która serdecznie powitała wszystkich zebranych, nadszedł czas na przemówienia organizatorów  i zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas w tym roku: Daniel Milewski Poseł na Sejm RP wraz dyrektorem biura poselskiego, przedstawiciele policji, wójtowie z terenu powiatu mińskiego, radni powiatowi, przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych oraz inni zaszczytni goście. Podczas dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Wszystkie, 22 wieńce zostały uhonorowane jednakowym miejscem na podium, dyplomem i nagrodą pieniężną. Zostały także przyznane 3 wyróżnienia dla: Aleksandrowa, Leontyny i Strzebuli. Po raz trzeci w naszej gminie odbył się konkurs na Najlepsze Ciasto w Gminie Jakubów. Tym razem skierowany był do kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Jakubów, które miały przygotować po dwa ciasta. Ku uciesze degustatorów zgłosiły się wszystkie koła. I miejsce zdobyło KGW Budy Kumińskie za ciasto „Czekoladowe z pianką jogurtową”, II miejsce – KGW Wiśniew za ciasto „Leśne runo”, III miejsce – KGW Aleksandrów za ciasto „Biały puch”. Pozostali uczestnicy zajęli IV miejsce. Wszystkim przyznano pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne. Została również wręczona statuetka „Przyjaciela Gminy Jakubów”, którą otrzymali: Zofia Noiszewska, Honorata Grudzień, Georg Blase oraz Mirosław Sawiak. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia ,,Order serca – matkom wsi’’, dla Bożeny Szelągowskiej z Aleksandrowa, Bogusławy Matejkowskiej z Moczydeł, Renaty Gałązki z Jakubowa oraz Agnieszki Filipiak z Aleksandrowa, a także odznaki honorowe ,,Zasłużony dla rolnictwa’’ nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którą otrzymali: Wiesław Kuberski z Aleksandrowa, Tadeusz Czyż z Moczydeł, Mieczysław Sikorski z Moczydeł, Kamil Konca z Jędrzejowa Nowego oraz Jarosław Sikorski z Moczydeł.
Zebranym czas umilał występ chóru gminnego SERENADA z Jakubowa oraz zespołu muzycznego Mazowszaki. Artystami wieczoru, którzy przyciągnęli niezliczoną ilość fanów byli: Andrzej Rybiński oraz zespoły Solaris, Baby Full i Pudzian Band.

W tym roku mieliśmy także okazję usłyszeć troje młodych mieszkańców naszej gminy, którzy zaprezentowali zebranym swoje umiejętności wokalne i sceniczne, a byli nimi Izabella Zagórska, Martyna Wocial i Jakub Wieczorek. Podczas Mazowieckiego Pikniku Rodzinnego „Pożegnanie Lata 2019” w Aleksandrowie po raz pierwszy w historii naszej gminy miał miejsce pokaz fajerwerków. Uświetnił on całą uroczystość i zapewnił obserwatorom niezapomnianych wrażeń. Mazowiecki Piknik Rodzinny „Pożegnanie Lata 2019” w Aleksandrowie był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Organizator dziękuje wszystkim mieszkańcom gminy i gościom, którzy tak licznie wzięli udział w dożynkach w Aleksandrowie.

Accessibility