Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku. W tym roku mija sto jeden lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość.

W Jakubowie uroczyste obchody tego szczególnego dnia rozpoczęły się nabożeństwem w kościele pw. Św. Anny. Następnie odbył się przemarsz niepodległościowy ulicami Jakubowa oraz część artystyczna w hali sportowej szkoły podstawowej w Jakubowie. Uroczystość zorganizowały wójt gminy Jakubów, szkoła podstawowa w Jakubowie oraz biblioteka gminna. Uczestniczyli w niej licznie zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy. Złożono kwiaty pod głazem z tablicą upamiętniającą postać Teofila Zawadzkiego – dawnego kierownika szkoły, zamordowanego w Katyniu w 1940 r., tablicą pamięci prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, przy pomniku bohaterów poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1918-1920 oraz tablicy odsłoniętej w ubiegłym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas przemarszu odsłonięto również tablicę upamiętniającą 80-lecie wybuchu II wojny światowej.

W samo południe wspólnie odśpiewano hymn w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Dalszą część obchodów wypełnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów jakubowskiej szkoły, orkiestry gminnej oraz chóru Serenada. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Wojna na pierwszej stronie – wrzesień 1939” zorganizowana we współpracy Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Muzeum Ziemi Mińskiej.

Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości niewątpliwie były okazją do zadumy nad historią naszej ojczyzny i radości z bycia Polakami.

Oprac. Gminna Biblioteka Publiczna w Jakubowie

Accessibility