W poniedziałek 20 listopada 2017 roku uczestnicy projektu warsztaty kulinarne: „Kuchnia tradycyjna i regionalna na Mazowszu” uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Restauracji „Dwór Mościbrody” w Mościbrodach, Gmina Wiśniew k/Siedlec.
Szkolenie rozpoczęła P. Małgorzata Borkowska – Prezes Zarządu „Dworskie Smaki Sp. z o.o., która powitała zebranych, przedstawiła program spotkania i opowiedziała
o obiekcie „Dwór Mościbrody”.
Następnie głos zabrała P. Hanna Wocial – Wójt Gminy Jakubów, która podziękowała P. Małgorzacie Borkowskiej za ciepłe przyjęcie grupy i życzyła zebranym owocnego szkolenia.
Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy i udali się na praktyczne warsztaty kulinarne pt.: „Szkoła Kuchni Staropolskiej” – Kuchnia Mazowsza i Podlasia. Pierwsza grupa przygotowywała sałatki i surówki, m.in. tradycyjną sałatkę z kapusty białej zakwaszanej i sałatkę z dyni. Druga grupa filetowała karpie, przygotowywała gulasz z karpia oraz karpia smażonego.
Uzupełnieniem szkolenia praktycznego był wygłoszony przez P. Krzysztofa Zaniewskiego z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, wykład pt. „Produkty tradycyjne i regionalne pojmowane jako szansa rozwoju Mazowsza”.
Przygotowane przez uczestników potrawy, uzupełnione przez kuchnię Dworu Mościbrody o zupę „Pejzaż”, ziemniaki oraz kompot, podlegały wspólnej degustacji. Ponadto Uczestnicy mieli możliwość spędzić czas przy wspólnym ognisku, na które kiełbaski zapewniła Restauracja.
Organizatorem i jednocześnie Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie – Ochotnicza Straż Pożarna w Ludwinowie. Projekt jest współfinansowany przez Województwo Mazowieckie z siedzibą w Warszawie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w zakresie „Zachowanie dziedzictwa lokalnego”.

Opracowała:
Marta Krusiewicz
Koordynator projektu

 

Accessibility