27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30-ta rocznica tego ważnego wydarzenia.

Jako Gmina Jakubów chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii. Globalny problem sprawił, że musieliśmy zrezygnować z wielu planowanych aktywności. Niezależnie od nietypowych okoliczności naprawdę mamy co świętować. Wybory 27 maja 1990 roku były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej. W naszej małej ojczyźnie – czyli w gminie Jakubów pierwsza sesja nowowybranej Rady Gminy odbyła się właśnie 5 czerwca 1990 roku. Chcąc upamiętnić tę ważną datę, wójt Hanna Wocial usytuowała pamiątkową tablicę na kamieniu w centrum Jakubowa. W dniu uroczystej sesji nastąpiło jego symboliczne odsłonięcie.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Ten kamień będzie nam przypominał i skłaniał do refleksji nad tą ważną datą.

Oprac. Joanna Rosłońska

 

Accessibility