Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim odnotowali wzrost aktywności przestępców działających metodą „na policjanta” i „na prokuratora”. Ofiarami oszustów padła w ostatnich dniach 75-letnia mieszkanka Sulejówka , którzy przekazała oszustom pieniądze w gotówce, w przekonaniu, że kontakt z nią nawiązał funkcjonariusz Policji rozpracowujący grupę przestępców działających metodą „na wnuczka”. Na terenie Mińska Mazowieckiego natomiast oszuści podejmowali wyłącznie próby telefoniczne, podając się nie tylko za policjanta, ale również za prokuratora. Policjanci ostrzegają i apelują o natychmiastowe zgłoszenia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim odnotowali wzrost zagrożenia, związanego z nagłą aktywnością przestępców – oszustów działających metodą „na wnuczka lub krewniaka”, a ostatnio metodą „na policjanta”, „na prokuratora” lub „na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji”.

Ofiarą oszustów padła w ostatnich dniach 75-letnia mieszkanka Sulejówka , którzy przekazała oszustom pieniądze,  w przekonaniu, że pomaga Policji w rozbiciu grupy działającej metodą „na wnuczka.

Z kolejnymi osobami, tym razem mieszkańcami Mińska Mazowieckiego, oszuści nawiązali jedynie kontakt telefoniczny, jednak ci ludzie nie uwierzyli w wymyśloną historię i nie zgodzili się na przekazanie pieniędzy.

Dotychczas sprawcy, którzy wyłudzali pieniądze od starszych ludzi, podając się za syna, córkę, wnuczka, wnuczkę oraz innych krewnych całkowicie zmienili taktykę, aby jeszcze bardziej zmylić swoje ofiary. Oszuści zaczęli bowiem podawać się za policjantów, prokuratorów lub funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wygląda to tak: zwykle tego samego dnia, po telefonie od fałszywego krewnego, dzwoni drugi oszust, podający się za policjanta, prokuratora lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, który informuje, że rozpracowuje grupę oszustów działających metodą „na wnuczka” lub „na krewnego”. Prosi on o pomoc i udział w policyjnej operacji oraz przygotowanie pieniędzy, po które zgłosi się ktoś wysłany przez niego,  a nawet on sam. Często osoba podająca się za funkcjonariusza, prosi o przekazanie pieniędzy na wskazane konto bankowe bądź przekazanie ich w umówionym miejscu.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu mińskiego i proszą, aby w przypadku zetknięcia się z tego typu telefonicznymi prośbami, jeżeli zachodzi chociaż cień podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem działającym w opisywany sposób, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Policjanci radzą też, aby nie przekazywać żadnym obcym osobom pieniędzy, ani nie dokonywać przelewów na konta.

Jeżeli podejrzewacie Państwo, że osoba która się z wami kontaktuje nie jest policjantem, ani też funkcjonariuszem innej służby, czy też nie jest waszym krewnym – dzwońcie natychmiast CAŁODOBOWO:

  • pod nr 22 603 32 22, który jest całodobowym numerem przeznaczonym do takich zgłoszeń w Komendzie Stołecznej Policji,
  • pod nr 25 759 72 00, który całodobowo obsługuje oficer dyżurny mińskiej komendy.

Można również dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 na następujące numery telefonów w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Wyszyńskiego 15/17:

  • wydział kryminalny: 25 759 72 64, 25 759 72 34
  • wydział dochodzeniowo-śledczy 25 759 72 67
  • sekretariat ogólny 25 759 72 60
Accessibility