W dniach 26-28.10.2015r. na terenie gminy Jakubów gościła 22 osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami z Kolczuńskiej Szkoły Średniej z rejonu Oszmiańskiego z Białorusi, na zaproszenie Wójta Gminy Jakubów Pani Hanny Wocial. Dzieci przebywały w gospodarstwie agroturystycznym ,,Na Końcu wsi” w Brzozówce.

Pierwszego dnia pobytu dzieci wraz z opiekunami poznawały Gminę Jakubów min. Szkołę Podstawową w Mistowie, Zespół Szkół w Jakubowie, gdzie zostali bardzo miło powitani przez uczniów oraz dyrektorów szkół. Dzieci podziwiały Kościół Starokatolicki Mariawitów w Wiśniewie oraz uczestniczyły we Mszy Świętej w Kościele Rzymsko Katolickim pw. Trójcy Świętej w Wiśniewie, odwiedziły Urząd Gminy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Podróżując po gminie poznawały i zachwycały się walorami krajoznawczymi Gminy Jakubów. Wieczorem po kolacji odbywały się zajęcia decoupage prowadzone przez Panią Elżbietę Fabczak, właścicielkę gospodarstwa.

Kolejnego dnia zaraz po śniadaniu dzieci wyruszyły w poszukiwaniu nowych przygód i poznawaniu ziemi mińskiej. Dzięki uprzejmości Pana Waldemara Chomki właściciela firmy AWENTA w Stojadłach zwiedziły i poznały proces technologiczny systemów wentylacyjnych, otrzymały również upominki. Następnie zwiedzały muzea: Ziemi Mińskiej przy ulicy Okrzei oraz 7 Pułku Ułanów Lubelskich przy ulicy Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. Uczestniczyły również w otwarciu ,,Przystanku Historii’’ poświęconego pamięci Jędrzeja Śniadeckiego, Patrona Szpitala Powiatowego przy ulicy 1 PLM ,,Warszawa’’ w Mińsku Mazowieckim. Po smacznym obiedzie w Gimnazjum nr 3 w Mińsku Maz. udały się do Siedlec gdzie uczestniczyły w projekcji filmu pt. Hotel Transylwania wyświetlanego w formacie 3D, w drodze powrotnej miały zapewnioną dodatkową atrakcję w Mc Donald’s. Wieczorem zaś skorzystały z zaproszenia na dyskotekę w Gimnazjum im. Orła Białego w Jakubowie. Pomimo różnic językowych dzieci świetnie się rozumiały i integrowały. Wieczorem udały się na ognisko i smaczną kiełbaskę w gospodarstwie, tam przy akompaniamencie akordeonu Pani Zofii Kowalskiej śpiewały swoje pieśni i piosenki. Dodatkową atrakcją był Fireshow, połykanie i plucie ogniem wykonane przez Konrada Brzosta. Ostatniego dnia pobytu dzieci udały się do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik tam mogły połączyć naukę z emocjonującą zabawą, angażując wszystkie zmysły. Po powrocie do Brzozówki zjadły smaczny obiad przygotowany przez Panie kucharki ze Szkoły Podstawowej w Jędrzejowie Nowym, otrzymały pamiątkowe upominki od gospodarza Gminy Jakubów Pani Hanny Wocial i z uśmiechem na twarzach a łzami w oczach ze wzruszenia, udały się w drogę powrotną na Białoruś.
Przybyła delegacja miała możliwość skorzystania z tych wszystkich atrakcji dzięki uprzejmości sponsorów tj. Pan Andrzej Klepacki z Jędrzejowa Nowego, Pan Krzysztof Wocial z Jędrzejowa Starego, Pan Ryszard Baran Kopalnia Góry, Pan Arkadiusz Perzanowski z Mińska Mazowieckiego.
Ta wizyta była pierwszym krokiem do współpracy Gminy Jakubów z Kolczunami rejon Oszmiany. 27.10.2015r. powstał Oddział Powiatowy Stowarzyszenia Współpracy Polska –Wschód w Mińsku Mazowieckim, którego Prezesem jest Pan Czesław Gągol a Wiceprezesem została Pani Hanna Wocial Wójt Gminy Jakubów.

Accessibility