zdjęcia ptak, kurczak, fauna, drób, kura, Galliformes, kręgowiec, Phasianidae, ptactwo domowe

Komunikat Wojewody Mazowieckiego dot. wystąpienia kilku ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego

Szanowni Państwo,
w związku z informacją o kolejnym wystąpieniu kilku ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie Polski, w tym o potwierdzonych w ostatnich dniach ogniskach w gospodarstwach w powiecie żuromińskim, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluję o podjęcie działań, mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się choroby z miejsc, w których wyznaczono ognisko oraz obszary z ograniczeniami, a także na terenie całego województwa.

Należy podkreślić, że od posiadaczy drobiu oraz osób pracujących na fermach drobiu zależy, czy ryzyko wniknięcia wirusa grypy do stad drobiu zostanie ograniczone. Dlatego proszę o przekazywanie wszystkim hodowcom, właścicielom drobiu oraz osobom pracującym na fermach drobiu informacji o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji. minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. Zgodnie z jego zapisami:

Hodowcy powinni:

  • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa,
  • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych.
  • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym.
  • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać ja po wyjściu z kurnika,
  • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Hodowcy nie powinni:

  • dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
  • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

Ponadto, przypomina się, że zgodnie z obowiązującym prawem, należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Wojewoda Mazowiecki informuje również, że z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/, który zaatakował stada drobiu hodowlanego w województwie mazowieckim jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale niepatogenny dla ludzi. Niezależnie od tego, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego apeluję o jak najszerszą promocje i wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko grypie sezonowej, szczególnie wśród hodowców drobiu oraz pracowników służb i inspekcji, które mogą być potencjalnie zaangażowane w likwidowanie ognisk ptasiej grypy.

Konstanty Radziwiłł

Wojewoda Mazowiecki

from PxHere

Accessibility