2 listopada 2020 roku odbyło się uroczyste, jednakże ze względu na panujące w kraju obostrzenia związane z wirusem COVID 19 z bardzo niewielką liczbą uczestników, otwarcie „Skweru pamięci w Wiśniewie”, utworzonego w ramach projektu pn. „Ocalić od zapomnienia – Gmina Jakubów w hołdzie bohaterom”.

Na realizację projektu Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jakubów otrzymało darowiznę od Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. in. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Warszawie.

Poniedziałkowa uroczystość jest finałem wspólnych działań Stowarzyszenia oraz lokalnej społeczności, których efektem jest „Utworzenie skweru pamięci w Wiśniewie”. W ramach projektu zamontowane zostały dwie tablice informacyjno-historyczne: pierwsza z nich dotyczy ważnych i tragicznych wydarzeń z lipca 1944 roku, jakie miały miejsce na terenie Wiśniewa i okolic, a druga z nich dotyczy Figurki Matki Bożej w Wiśniewie, na której do dzisiejszego dnia pozostał widoczny ślad po kuli, powstały podczas działań w sierpniu 1944 roku. Tekst zamieszczony na tablicach zredagowany został wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi historykami i jest efektem przeprowadzonego w maju spotkania roboczego.

Zamontowana została mała architektura tj.: 2 ławki i stół rekreacyjny oraz stojak na rowery i kosz na śmieci. Całości dopełniają nasadzenia krzewów, kwiatów i traw oraz ułożone kamienie wokół skweru. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy Jakubów powstał również chodnik.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Niech ten „Skwer pamięci” będzie świadectwem naszego uznania i pamięci o tych, którzy poświęcili własne życie, aby nasza Ojczyzna jest wolna i niepodległa.

Bardzo gorąco zachęcamy mieszkańców Wiśniewa, okolicznych miejscowości oraz całej gminy Jakubów do odwiedzenia „Skweru Pamięci w Wiśniewie” i poznania historii tej miejscowości.

 

Accessibility