Na miejscu jest ośmioosobowa orkiestra dętą, która wychodzi na różne instrumenty, w tym saksofonach i puzonach. Muzyków otaczających tło z kolorowych dzieł sztuki, zjawisko występujące w pomieszczeniu.

Reprezentacja muzyków z gminnych orkiestr dętych Jakubowa i Stanisławowa wyjechała do Islandii aby tam promować swoje działania i naszą kulturę. Dzięki wielomiesięcznej współpracy obu orkiestr artyści przygotowują porywające koncerty. Jeden z nich wykonali dla mieszkańców Egilsstradir, podczas którego zabrzmiały energetyczne utwory w tym mix dzieł Króla Popu Michaela Jacksona. Wśród prezentowanych melodii znalazła się pieśń włoska Bella ciao, spopularyzowana dziś dzięki znanemu serialowi Dom z papieru. Pośród różnorodności tematycznej koncertu słuchacze subtelnie ukołysani zostali lirycznym Sway Michael Buble oraz zapoznali się ze współczesnymi trendami muzyki polskiej w utworze naszej rodzimej kompozytorki i piosenkarki – Sanah.

Wyjazd pozwolił naszym  muzykom podziwiać piękno krajobrazu niezwykłej wyspy ukształtowanej jednocześnie przez wulkany i lodowce. Surowy islandzki klimat zachwycał wszystkich niezwykłą rozległością nietkniętych przez człowieka połaci lawowych pól. Do niepowtarzalnego doświadczenia dołączyła obserwacja erupcji wulkanu, którą grupa artystów pochwyciła już z samolotu, a następnie obserwowała w trakcie podróży po kraju. Obficie ośnieżone skalne góry, fiordy, zamarznięte jeziora, polodowcowe rzeki czy liczne wodospady to widoki, które syciły oczy uczestników wyjazdu.

Odbyło się to dzięki realizacji projektu „COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki mieszkańców Gminy Jakubów i Gminy Stanisławów”.

P.Piotrowska

Accessibility