O rety! Nasze Dziecko idzie do żłobka!

 

               Pójście dziecka do żłobka to trudny proces zarówno dla niego, jak i jego rodziców. Wiąże się z wieloma pojawiającymi się wątpliwościami oraz trudnymi emocjami. Rozstający się z dzieckiem rodzic może przeżywać niepokój, nieufność związaną z potrzebą przekazania opieki nad dzieckiem obcym osobom, strach czy będzie ono bezpieczne, czy zostaną zaspokojone jego potrzeby. W dużej mierze to właśnie od rodzica zależy, w jaki sposób będzie przebiegał proces adaptacyjny dziecka w żłobku. Dzieci doskonale wyczuwają nastroje własnych rodziców. Kiedy są oni niepewni, niespokojni, dzieciom trudniej pogodzić się z rozłąką i przystosować się do nowej sytuacji. Proces adaptacji dziecka do żłobka może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.  Każde dziecko jest inne i niepowtarzalne. Jedno będzie potrzebować więcej, drugie mniej czasu. Dziecko, które dotychczas przebywało w domu, z rodzicami, musi zmierzyć się z nową rzeczywistością – hałas, szum, inne osoby i środowisko, odmienny niż dotychczas harmonogram dnia i najważniejsze – rozłąka z rodzicem. Wesoły dotąd maluch może stać się płaczliwy, rozdrażniony, a nawet wpadać   w histerie. Może reagować częstymi zmianami nastrojów, trudnościami ze spaniem, buntem, agresją, zaburzeniami łaknienia, reakcjami somatycznymi (wymiotami, bólami brzucha, biegunkami, nadmierną sennością), apatią, wzmożoną lękliwością, milczeniem, regresem – cofnięciem się nabytych umiejętności (np. ponownym wypróżnianiem się w pieluchę). Należy mu okazać zrozumienie i cierpliwość.

Oto kilka wskazówek:

  1. Rozmawiajcie Państwo z dzieckiem o żłobku i nowej sytuacji. Opowiadajcie z entuzjazmem o ciociach, innych dzieciach, ulubionych zabawkach. Okażcie dziecku zainteresowanie, zadawajcie pytania dotyczące placówki. Uszanujcie jednak sytuację, kiedy dziecko nie chce rozmawiać – być może potrzebuje czasu. Tłumaczcie dziecku, dlaczego zostaje w żłobku na kilka godzin dziennie.
  2. Należy dotrzymywać obietnicy. Poinformujcie Państwo dziecko, kiedy będzie odebrane ze żłobka i kto po nie przyjdzie. Starajcie, aby te informacje były zgodne z prawdą. Dziecko może być zawiedzione i stracić poczucie bezpieczeństwa.
  3. Pobyt dziecka w pierwszych dniach powinien być krótki – oczywiście w miarę możliwości. Należy stopniowo przyzwyczajać dziecko do rozłąki z rodzicem. Czas ten stopniowo można wydłużać o pół godziny, godzinę.
  4. Ważne jest, aby przyprowadzając dziecko do żłobka unikać pośpiechu, przychodzenia w ostatniej chwili. Taka sytuacja może wzmagać nerwową atmosferę. Należy tak zorganizować czas, aby starczyło go na przebranie maleństwa, przytulenie go, powiedzenie o tym, że idzie się do pracy, powtórzenie, kto i kiedy po nie przyjdzie. Nie zostawiajcie Państwo dziecka bez pożegnania, jednak nie  może ono trwać zbyt długo. Przedłużanie przytulania, całowania spowoduje, że dziecko jeszcze mocniej będzie się koncentrowało się na swoich emocjach i płaczu, a tym próbowało przytrzymać przy sobie rodzica. Mamo, Tato sami musicie być dzielni! J Nie możecie okazać dziecku, że jesteście smutni, zdenerwowani, bo ono to wyczuje.
  5. Zachowajcie Państwo konsekwencję w wysyłaniu Waszej pociechy do żłobka. Dzięki temu unikniecie narażenia dziecka na dodatkowe zmiany i przeżywania przez nie dodatkowych lęków. To, że dziecko na początku płacze, nie chce iść do żłobka to normalny proces. Niedługo to się zmieni.
  6. W okresie adaptacji dziecko, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebuje zainteresowania i czasu swoich rodziców. Może być pobudzone, płaczliwe, zaborcze, zazdrosne o każdą chwilę spędzoną z mamą i tatą. Może nie odstępować rodziców na krok. Płacz stanowi formę komunikacji z dorosłym, sposób wyrażania potrzeb.
  7. Po powrocie za żłobka do domu pozwólcie Państwo, aby dziecko znalazło się w centrum Waszej uwagi. Zorganizujcie aktywność tak, żeby spędzony wspólnie czas był przyjemny zarówno dla Was, jak i dla Waszego dziecka. Dziecko obdarowane uwagą szybciej odnajdzie się w nowej rzeczywistości.

 

Niestety w dobie pandemii, ze względu na bezpieczeństwo, nie prowadzimy zajęć adaptacyjnych. Opiekunka będzie odbierać dziecko w wejściu do żłobka. W pierwszych dniach prosimy, w miarę możliwości, o bycie dyspozycyjnym, aby w każdej chwili móc odebrać dziecko.  Zaufanie do placówki i opiekunów daje szansę na lepszą adaptację dziecka do żłobka. Służy temu współpraca między rodzicami a personelem.

Każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym tempie, inaczej reaguje na trudności. To, co dobre dla jednego dziecka, nie musi sprzyjać innemu. Jeżeli dziecko dłużej niż miesiąc, (jeśli do żłobka uczęszcza w sposób ciągły) ma ono trudności z przystosowaniem się, być może jest to sygnał braku gotowości na rozłąkę z rodzicami. Jeśli coś Państwa niepokoi, prosimy o szczerą rozmowę.

Kochani Rodzice! Życzę pomyślnej adaptacji Waszemu dziecku w naszym żłobku, a Wam dużo spokoju i cierpliwości.

 

Dyrektor

Katarzyna Zawilińska

 

Załącznik:

Adaptacja w żłobku

Accessibility