fotorelacja z Dożynek Parafialno-Gminnych na Mazowszu - Wiśniew 2023

27 sierpnia 2023 roku  w Wiśniewie odbyły się dożynki parafialno – gminne pn. „Dożynki Parafialno-Gminne  na Mazowszu”. Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się o godz. 11.30 mszą św. w Kościele Starokatolickim Mariawitów Pw. Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie oraz o godz. 12.00 mszą Świętą w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Świętej Trójcy w Wiśniewie. Po nabożeństwie dziękczynnym za zebrane plony korowód przeszedł na plac dożynkowy, gdzie nastąpiło otwarcie uroczystości. Następnie zgodnie z tradycją, starostowie Pani Jadwiga Gałązka i Pan Dariusz Kopczyński przekazali włodarzowi naszej gminy Hannie Wocial  oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Jakubów  panu Krzysztofowi Domańskiemu symboliczny bochen chleba, którym poczęstowano zgromadzonych mieszkańców i gości. Wójt w swoim wystąpieniu podziękowała i wyraził uznanie rolnikom za trud i całoroczną pracę.

Po oficjalnym powitaniu odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez: Koło Gospodyń Wiejskich  w Wiśniewie, Sołectwo Turek, Koło Gospodyń Wiejskich  w Narcie, Koło Gospodyń Wiejskich w Strzebuli, Koło Gospodyń Wiejskich  „Kamyki” z Kamionki, Sołectwo Kamionka, Helenę Czwarnóg z Kamionki, Janinę Grubę z Woli Polskiej, Sołectwo Czarnogłów oraz Szkołę Podstawową w Wiśniewie.

Święto plonów było także okazją do uhonorowania i podziękowania zasłużonym mieszkańcom miejscowości Wiśniew. Odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” nadaną  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rąk Posła Daniela Milewskiego oraz Wójta Gminy Jakubów Hanny Wocial otrzymali Pan Krzysztof Ołdak oraz Pan Andrzej Piwek – rolnicy w Wiśniewa. Medalem „Order Serca  Matkom Wsi” – zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym kobietom wiejskim przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych uhonorowano: Panią Helenę Czwarnóg, Panią Halinę Miąsek, Panią Janinę Zawłocką, Panią Katarzynę Lipkę, Panią Mariolę Katarzynę Rek oraz Panią Iwonę Kopczyńską.

Muzyczne wrażenia i dobrą zabawę zapewnili uczestnikom: Koło Gospodyń Wiejskich „KAMYKI” z Kamionki  z programem artystycznym  „Nasz Wiśniew” przedstawiającym  historię Wiśniewa, Piotr Olszewski z Sosnowca w duecie z Sylwią Domagałą z koncertem muzyki rozrywkowej i tanecznej oraz duet Magdy i Marka z koncertem muzyki folk.

Poza sceną również było wiele atrakcji.

Wydarzenie było doskonałą okazją do zrealizowania  akcji informacyjnej dotyczącej przeciwdziałaniu zjawiskom cyberprzestępczości, oszustw i lichwy, w ramach której przygotowane i rozdane zostały uczestnikom ulotki informacyjne, nakierowane na przeciwdziałanie  właśnie tym przyczynom przestępczości, a także odbyła się prelekcja dotycząca podstawowych metod przeciwdziałania zjawiskom przestępczości oraz przekazane zostały dane kontaktowe do służb, które udzielają pomocy ofiarom przestępstw.  Zorganizowany został punkt policyjny, w którym odbył się pokaz sprzętu policyjnego, a także indywidualne konsultacje z obecnymi na pikniku Funkcjonariuszami Policji.  Policjantom towarzyszyła ciesząca się dużym zainteresowaniem najmłodszych maskotka policyjna.  Podczas akcji informacyjnej przygotowany został konkurs plastyczny na plakat związany
z przeciwdziałaniem przestępczości,  za udział  w którym  wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Partnerem tegorocznych dożynek gminnych był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jakubów.

Opracowała:
Marzena Rek

logo mazowsze
Accessibility