Fotorelacja z eliminacji i koncertu II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej.

Dla jednych patriotyzm to niepotrzebny narzut, dla innych część życia. Na ogół definiuje się go jako miłość do ojczyzny. To rodzaj postawy, którą się wybiera, gdyż nie ma przymusu bycia patriotą. W Polsce jest to wartość szczególnie szanowana. Ta miłość do Ojczyzny ujawnia się w inny sposób w każdej epoce.
Śpiewająca lekcja patriotyzmu, która zachwyciła wszystkich widzów, odbyła się 28 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie. Już po raz kolejny mieliśmy zaszczyt być gospodarzem do Eliminacji Mazowieckich II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński. Zadanie zostało dofinansowane ze środków powiatu mińskiego.
Konkurs ten przeznaczony jest dla solistów: śpiewaków i wokalistów powyżej 16 roku życia. Zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Pomysłodawcą MFPL jest Pan Wojciech Bardowski (równocześnie dyrektor festiwalu).
O godzinie 11:00 Pani Wójt – Hanna Wocial, Pani Magdalena Tunkiewicz – Zakrzewska i Pan Wojciech Bardowski przywitali wszystkich uczestników, życząc im wygranej. W eliminacjach wzięło udział 16 uczestników z województwa mazowieckiego, którzy zaśpiewali przepiękne pieśni i piosenki legionowe. Na zakończenie przesłuchań chór gminny „Serenada” pod przewodnictwem i przy akompaniamencie Pana Krzysztofa Gałązki, wyśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych.
Druga część festiwalu rozpoczęła się o godz. 18:00. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu mińskiego, włodarze sąsiednich gmin, radni, sołtysi, mieszkańcy i przyjaciele gminy Jakubów.
Prowadzący koncert przywitali wszystkich przybyłych gości. Następnie wręczone zostały podziękowania Panu Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu – Staroście Mińskiemu za objęcie honorowym patronatem festiwalu oraz za jego dofinansowanie, Pani Marii Pruszyńskiej – Dyrektor Szkoły za umożliwienie realizacji wydarzenia w hali sportowej i Pani Hannie Wocial – Wójt Gminy za współorganizację imprezy artystycznej.
Następnie komisja konkursowa ogłosiła zwycięzców eliminacji:
Miejsce I – Justyna Kantorowicz z Warszawy,
Miejsce II – Patrycja Niedziółka z Domanic
Miejsce III – Joanna Polkowska z Kobyłki.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe, a także zostali zakwalifikowani do II etapu Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej, który odbędzie się w dniach 16 – 17 września 2022 roku w Pruszkowie.
Zostały również przyznane wyróżnienia: Ewa Rucińska z Mińska Mazowieckiego, Dominika Ratyńska z Wólki Mińskiej i Paulina Jankowska z Radzymina. Wszyscy uczestnicy eliminacji trzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się koncert. Pani Magdalena Tunkiewicz – Zakrzewska i Pan Wojciech Bardowski wprowadzili słuchaczy w przepiękny nastrój legionowych pieśni. Specjalnie dla nowych gości laureaci eliminacji, a także wyróżnieni uczestnicy, jeszcze raz zaśpiewali nagrodzone utwory.

Oprac. Grażyna Pytkowska

Accessibility