Galeria zdjęć ze spotkania autorskiego, które odbyło się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludwinowie w dniu 11 listopada 2022 roku.
Logotyp dofinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludwinowie w dniu 11 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ałbeną Grabowską realizowane w ramach projektu pn. „COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki mieszkańców Gminy Jakubów
i Gminy Stanisławów”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Spotkanie autorskie połączone było z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Ludwinowie.
Pani Ałbena Grabowska jest popularną i cenioną polską powieściopisarką, która swoje niezwykłe, niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Pani Ałbena Grabowska za pióro chwyciła chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia. Popularność wśród czytelników autorka zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat. Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka „Stulecie Winnych. Opowiadania”. Prócz „Stulecia Winnych” spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia „Alicja w krainie czasów”, kryminał „Ostatnia chowa klucz” oraz wciągające powieści „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Lady M”. (Wydawnictwo Zwierciadło).
Podczas spotkania Pani Ałbena Grabowska opowiedziała zebranym: jak wyglądały początki Jej twórczości; skąd czerpie pomysły na swoją twórczość; jak wygląda pisanie tekstów; jaką tematykę porusza w swoich powieściach; o historii powstania „Stulecia Winnych” – skąd inspiracja, jak długo trwało pisanie cyklu i jak powstawał popularny film. Autorka opowiedziała również o ostatnim cyklu „Uczniowie Hippokratesa”, o udziale w spotkaniach autorskich oraz o wpływie popularności i rozpoznawalności na życie prywatne.
Było to kolejne działanie merytoryczne w ramach realizowanego projektu, którego celem jest poprawa dostępu do kultury mieszkańców Gminy Jakubów i Stanisławów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom i gościom za udział w spotkaniu i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach i działaniach projektowych.

Opracowała:
Marta Krusiewicz
Inspektor
Urzędu Gminy Jakubów

Accessibility