Scena podczas uroczystości odzyskania niepodległości.

Moja Ojczyzna, moja Polska,
Moja Ojczyzna to mój dom,
Którego strzeże Ojciec, Matka
I wiara od lat

(„Uwierz Polsko” – fragment, M. Brewczak)

Radując się z wolności naszej Ojczyzny w podniosłej i wyjątkowej atmosferze świętowaliśmy dzień 11 listopada w gminie Jakubów. Specjalnie na tą okazję został przygotowany koncert „W Listopadowej Zadumie” finansowany z budżetu województwa mazowieckiego.

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie, gdzie na wstępie głos zabrali wójt Hanna Wocial, dyrektor szkoły Maria Prószyńska i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Domański ciepło witając gości i wprowadzając wszystkich w tematykę obchodów. Obecni mogli obejrzeć nagranie recytującej najstarszej mieszkanki Jakubowa p. Krystyny Cieślik, przedszkolaków mówiących o wolności oraz występ taneczny uczennic ze szkoły w Jakubowie. Do grona występujących przyłączyli się laureaci konkursy recytatorskiego „O Polsce” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jakubowie: Hania Gromulska, Nikola Sadło (obie ze szkoły filialnej w Jędrzejowie Nowym), Michalina Ciąćka i Julia Kunka (obie ze szkoły w Jakubowie). Po występach uczniów przyszedł czas na niezwykły koncert opiewający piękno naszej historii i powody do dumy narodowej słowami licznych pieśni i piosenek niepodległościowych, wśród których zabrzmiała w wykonaniu wszystkich obecnych uczestników „Rota”. Koncert poprowadził Ryszard Nowaczewski, wśród wykonawców usłyszeliśmy Annę Potyrę-Listwon, Andrzeja Wiśniewskiego, Roberta Szpregiela, Andrzeja Wojdę, Małgorzatę Piszek na fortepianie, Tadeusza Melona na skrzypcach oraz Jarosława Wójcickiego na trąbce. W trakcie koncertu rozbrzmiały nuty i słowa m.in. „Pieśni o wodzu miłym”, „Szarej piechoty” czy „W suterenie daleko za miastem”. Na zakończenie koncertu serca zgromadzonych poruszył utwór „Uwierz Polsko” przepięknymi słowami:

„Uwierz, Polsko!
Naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg
Nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze
Pokonamy każde zło
Dopomóż Boże nam,
Dopomóż nam”

W koncert włączyła się także Gminna Orkiestra Dęta występująca pierwszy raz pod batutą Mirosława Piłata. Na zakończenie spotkania odbyło się wręczenie nagród wszystkim laureatom konkursu recytatorskiego oraz gorące podziękowania za obecność wszystkim gościom uroczystości, wśród których znalazła się reprezentacja Związku Piłsudczyków z Mińska Mazowieckiego z prezesem Ignacym Wieczorkiem na czele. Prezes Związku przyznał Medal Związku Piłsudczyków RP z okazji 100 Rocznicy Bitwy Warszawskiej ,,Cudu nad Wisłą” dla SP im. Orła Białego w Jakubowie za patriotyczne kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży.

Przez całą uroczystość przeprowadziła zebranych Renata Bartnicka.

Niepodległość to dar naszych przodków, o którym pamiętamy i czcimy go oddając hołd tym, którzy za nią walczyli. Nie może zabraknąć w naszych sercach pamięci o tym skąd przyszliśmy, jakimi doświadczeniami tworzona była nasza historia. Upamiętniając cenne ścieżki naszej wolności staramy się nieść ducha patriotyzmu poprzez takie wydarzenia, jak miniony koncert w gminie Jakubów.

Opracowanie:
Paulina Piotrowska

Partner:

czerwony napis mazowsze a poniżej dopisek serce Polski
Accessibility