Piknik kulinarny w Jakubowie zaszczycili swoją obecnością: Paweł Sęktas z Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej w Warszawie Kinga Sosińska wójt gminy Stanisławów, Iwona Warszawska-Lulko, Krzysztof Komorowski komendant PSP Robert Momot komendant KPP w Stanisławowie Dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, mieszkańcy gminy i powiatu
logotypy i napis: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”

Możliwość odkrywania smaków wielu kultur przyświecała organizatorom Pikniku kulinarnego w Jakubowie, pierwszego wydarzenia kulinarnego z takim rozmachem w naszej gminie. Kuchnia buduje tradycje kulturowe we wszystkich regionach świata. Smaków kuchni polskiej, poznawania esencjonalnego wyrazu kuchni norweskiej i odkrywania bukietów kuchni tatarskiej mogli doświadczyć uczestnicy tego spotkania. Smaki świata i mniejszości narodowych i etnicznych zagościły w Jakubowie dzięki współpracy z firmą Skarżyńscy Catering oraz Fundacją Tatarskie Towarzystwo Kulturalne. Nie mogło zabraknąć też słodkości wypieczonych przez lokalne koła gospodyń z Gminy Jakubów i Stanisławów, zaspokajających gusta uczestników wydarzenia. Dla smakoszy stale poszukujących nowych wyzwań, jednocześnie ceniących kuchnię dbającą o domowy budżet kilka porad przekazała sama Katarzyna Bosacka. Zachęcała do zdrowego żywienia i ekonomicznego zarządzania naszą kuchnią. Zaproponowała wariacje na temat kotletów mielonych z dodatkiem kalafiora i puree ziemniaczane z kiszoną kapustą.

To był piknik o wyrazistym smaku i apetycznym zapachu dla ucztujących tego dnia w kuchniach różnych kultur!

Piknik kulinarny w Jakubowie zaszczycili swoją obecnością:

Paweł Sęktas z Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej w Warszawie

Kinga Sosińska wójt gminy Stanisławów,

Iwona Warszawska-Lulko,

Krzysztof  Komorowski komendant PSP

Robert Momot komendant KPP w Stanisławowie

Dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, mieszkańcy gminy i powiatu

Wszystkich gorąco przywitała i ugościła Hanna Wocial wójt gminy Jakubów.

Podczas całego wydarzenia zebrani na placu goście mogli nie tylko cieszyć podniebienie ale i uczestniczyć w uczcie muzycznej zgotowane przez połączone siły dwóch orkiestr dętych z Jakubowa i Stanisławowa pod batutą Mirosława Piłata i Sebastiana Smędry. Koncert orkiestr dętych zaprezentował osiągnięcia uczestników zajęć muzycznych organizowanych w obu gminach w ramach wspólnego partnerskiego projektu. Zarówno Piknik kulinarny w Jakubowie jak i koncert orkiestr dętych gminy Jakubów i Stanisławów odbyły się w ramach projektu pn. „COOLtura jest COOL. Poprawa dostępu do kultury i sztuki mieszkańców Gminy Jakubów i Gminy Stanisławów”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem obu wydarzeń było zapewnienie społeczności lokalnej integracji, udziału w innowacyjnych wydarzeniach z niespotykanego tu dotychczas zakresu tematycznego, popularyzacja uczestnictwa w niecodziennych wydarzeniach artystycznych, promowanie różnorodnych form pracy artystycznej. Piknik kulinarny okraszony bowiem został wieloma dodatkowymi atrakcjami w tym koncertem na korze afrykańskiej w wykonaniu znakomitego muzyka – Buba Badjie Kujateh, koncertem Arka Braxtona wokalisty i prezentera telewizyjnego. To była uczta dla ciała i ducha. A w ramach podnoszenia świadomości dbania o zdrowie i ratowania życia odbył się także pokaz sztucznego oddychania i udzielania pierwszej pomocy.

Każdemu, dla kogo kosztowane na pikniku kulinarnym potrawy stały się inspiracją do pogłębiania wiedzy we własnym zaciszu kuchennym życzymy BON APPETIT!

Paulina Piotrowska
autor zdjęć – Ewa Sądej

Logotypy i napis: Projekt jest dofinansowany w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Accessibility