Zdjęcia dotyczą wydarzenia kulturalnego dożynek gminnych w Jakubowie

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków
Samorządu Województwa Mazowieckiego

5 września 2021 roku w niedzielne słoneczne popołudnie w Mistowie odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku zorganizowane były na placu przy Szkole Podstawowej w Mistowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, koncelebrowaną przez o. Marcina Borządka przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Jakubowa, Pani organistki Agnieszki Marcinkowskej oraz Sióstr Joanny i Urszuli. Starostami dożynek w tym roku byli: Renata Podsiadły sołtys Mistowa oraz Kamil Ankersztajn sołtys wsi Leontyna. Po uroczystym przekazaniu chleba Wójtowi Gminy Jakubów – Pani Hannie Wocial, która serdecznie powitała wszystkich zebranych, nadszedł czas na przemówienia zaproszonych gości.

Swoją obecnością w tym roku zaszczyciło nas wielu parlamentarzystów, dyrektorów biur poselskich, przedstawicieli ARiMR, Policji, Powiatowej Straży Pożarnej, wójtów z terenu powiatu mińskiego, radnych powiatowych, przedstawicieli instytucji rządowych
i samorządowych, duchowieństwa, dyrektorów placówek oświatowych oraz innych zaszczytnych gości.

Podczas dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Wszystkie, 17 dzieł pracy rąk ludzkich, zostało uhonorowanych jednakowym miejscem na podium, dyplomem i nagrodą pieniężną. Zostały także przyznane wyróżnienia od parlamentarzystów dla: Ludwinowa, Łazisk, Kamionki, Szczytnika i Rządzy.

Po raz kolejny w naszej gminie odbył się słodki konkurs. Tym razem na Najlepszą Bułeczkę Drożdżową w Gminie Jakubów. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczestników. I miejsce zdobyło KGW Wiśniew z ,,Leśną Panienką”, II miejsce – sołectwo Leontyna za ,,Bułeczkę z niespodzianką’’, zaś ,,Bułeczka z masą sezamową’’ przygotowana przez KGW Nart zajęła III miejsce. Pozostali uczestnicy zajęli ex aequo IV miejsce. Wszystkim przyznano pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Została również wręczona statuetka „Przyjaciela Gminy Jakubów”, którą otrzymali: Maria Koc – Senator RP, Daniel Milewski – Poseł na Sejm, Jolanta Bąk – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Marzenna Wielądek- Okrzeja i Rafał Okrzeja, Ojciec Marcin Borządek Parafiia Matki Bożej Fatimskiej, Mirosław Krusiewcz – Przewodniczący Rady Powiatu Mińskiego, Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, oraz Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia ,,Order serca – matkom wsi’’ dla Ewy Niedźwiedziuk, Agaty Wójcickiej, Kingi Anny Sosińskiej, Renaty Niedźwiedziuk, a także odznaki honorowe ,,Zasłużony dla rolnictwa’’ nadane przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi, którą otrzymali: Marta Krusiewicz z Ludwinowa, Anna Kosakowska z Łazisk, Mariola Żaboklicka ze Strzebuli, Urszula Adamkiewicz z Kamionki, Marzanna Kosieradzka z Nartu, oraz Waldemar Bartnicki z Anielinka, Krzysztof Powałka z Anielinka, Kamil Bartnicki z Ludwinowa, Dariusz Kuśmierczyk z Mistowa i Roman Dąbrowski z Mistowa.

Zebranym czas umilały występy uczniów ze szkoły w Mistowie oraz Mażoretek, jak również grupy estradowej Lolek Sarmaci i zespołu RAVEN.

Artystami wieczoru, którzy przyciągnęli niezliczoną ilość fanów byli: JORRGUS oraz ,,DAJ TO GŁOŚNIEJ’’.
Zebrani mogli skorzystać ze stoisk z pysznościami i rękodziełami, przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jakubów.

Można było dopełnić obowiązku spisu w Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań podczas pełnionego przez rachmistrzów dyżuru. Istniała również możliwość zaszczepienia się. Rodzice uczniów mistowskiej szkoły przygotowali loterię fantową. Wiele atrakcji, typu karuzele, dmuchańce, stoiska dla najmłodszych umilały, przybyłym to słoneczne popołudnie. Z wizytą przybył również „Mińsk na kółkach” , prezentując dziedzictwo kulturowe i historyczne powiatu mińskiego.

Dożynki Gminne nie odbyłyby się gdyby nie hojność Sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania. Przedsięwzięcie współfinansowane było również ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wójt Gminy Jakubów dziękuje wszystkim mieszkańcom gminy i gościom, którzy tak licznie wzięli udział w dożynkach w Mistowie.

Accessibility