Odsłonięcie tablicy informacyjnej operacyjna NEON 5 upamiętniająca zrzut Cichociemnych AK na terenie Gminy Jakubów oraz peleton biegaczy. Rozdanie dyplomów na terenie OSP Mistów.

Niecodziennym wydarzeniem dla Gminy Jakubów było gościć przedstawicieli Fundacji GROM. Siła i Honor na czele z Panią Prezes Agnieszką Petelicką. To właśnie między innymi z jej inicjatywy powstała Fundacja upamiętniająca współorganizatora i pierwszego dowódcę jednostki specjalnej „GROM” śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego.

W celach statutowych Fundacja GROM. Siła i Honor jest zawarty zapis: promować i kreować pozytywny wizerunek Rzeczypospolitej i Ministerstwa Obrony Narodowej zarówno w Polsce jak i za granicą i kultywować wspaniałe tradycje Oręża Polskiego z naciskiem na historię „Cichociemnych” Spadochroniarzy Armii Krajowej i żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z okresu II Wojny Światowej oraz współczesnych sił specjalnych Wojska Polskiego – jednostkę specjalną „GROM”.

W szerokim kalendarzu wydarzeń zarówno Gminy Jakubów jak i Fundacji zapisana była data 1 października 2023 roku.

W tym dniu w Mistowie, na placu szkolnym, przy Figurze Św. Jana Pawła II spotkaliśmy się aby dokonać odsłonięcia tablicy edukacyjno – informacyjnej upamiętniającej 80-tą rocznicę zrzutu Cichociemnych AK – operacja Neon 5
oraz wystartować z biegiem ku pamięci „Cichociemnych” spadochroniarzy, którzy w ramach tajnej specjalnej operacji lotniczej i wierni swoim patriotycznym ideałom skoczyli w nocy z 21 na 22 września 1943 roku na terenie Gminy.

Na plac przy tablicy o godz. 14.00 przybyli współorganizatorzy i goście.
Pani Prezes Agnieszka Petelicka wraz z Panią Wójt Hanną Wocial przywitały zgromadzonych m. in. Pana Antoniego Jan Tarczyńskiego – Starostę Powiatu Mińskiego, Pana Kamila Nalewkę – reprezentującego Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, Pana Krzysztofa Komorowskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim, Starszego Chorążego Mariusza Księżopolskiego – Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego, Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Dębem Wielkim wraz z klasą mundurową, Panią Lidię Domańską – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mistowie, Pana Krzysztofa Domańskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Jakubów, Pana Piotra Ciarkowskiego – Radnego Gminy Jakubów, o. Marcina Borządka – proboszcza Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mistowie oraz pracowników Urzędu Gminy, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu gminy, uczestników biegu a także dzieci szkolne wraz z opiekunami.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych, Pani Prezes słowem wstępu przedstawiła misję montowania takich tablic po czym dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która wcześniej została poświęcona przez o. Marcina Borządka. Złożono również wieńce.

Następnie uformowano peleton biegaczy, który składał się z młodszych
i starszych uczestników. Trasa biegła ulicami Mistowa i wynosiła ok 5 km. Została profesjonalnie oznakowana oraz zabezpieczona przez strażaków OSP Jakubów i  OSP Jędrzejów Nowy oraz karetkę pogotowia, która poruszała się
za całym peletonem.

Bieg rozpoczynał się przed Szkołą Podstawową a zakończył się przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mistowie. Przyniósł wiele emocji
a najwytrwalsi przebiegli trasę dwukrotnie. Na mecie czekała dla uczestników woda i baton energetyczny.

Podczas całego wydarzenia  na placu straży pożarnej można było oglądać wystawę statyczną pamiątek, biografii, opisów pola walki. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

Po podsumowaniu wyników wręczono dyplomy oraz nagrody
dla najszybszych biegaczy w różnych kategoriach.

Był to emocjonujący i bardzo historyczny dzień. Dziękujemy Fundacji GROM. Siła i Honor za możliwość współorganizacji owego wydarzenia.

Accessibility